Над 90 загинати во судири во северозападна Сирија

Од:

Околу 96 луѓе се убиени во северозападниот дел на Сирија во судирите во последните 48 часа, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Како што соопшти организацијата со седиште во Лондон сириските заедно со руските безбедносни сили се судрија со бунтовниците на неколку фронтови во Идлиб, југоисточна Сирија.

Тоа е најголем број жртви откако примирјето стапи во сила кон крајот на август.

Според активистите во Идлиб новите судири и воздушните напади од страна на руските авиони предизвикаа нов бран раселување на граѓаните.

Во сириската покраина Идлиб, што се наоѓа во близина на границата со Турција извршени се стотина воздушни напади за време на викендот.

Би можело да ве интересира

Претставник на Белата куќа бил во Дамаск на тајни преговори за ослободување двајца Американци

Ана Ололовска

ХРВ бара казна за функционери од Сирија и Русија поради напади врз цивили во Сирија

Ана Ололовска

Асад: Милитанти од Сирија се борат во Нагорно-Карабах

Ана Ололовска

Ново распоредување на американски војници во Сирија

Ана Ололовска

Се урна американски хеликоптер во северниот дел на Сирија

Ана Ололовска

Турско-руски разговори за Сирија и за Либија денеска и утре во Анкара

Ана Ололовска