Над 90 загинати при обид за кражба на бензин од опожарен танкер во Нигерија

Од:

Најмалку 95 лица загинаа денеска додека се обидувале да соберат бензин што истекувал од еден танкер кој се превртел и запалил во Делтата на реката Нигер во јужниот дел на Нигерија.

„Танкерот полн со бензин се преврти во местото Окогбе по што околу него се насобраа луѓе кои го собираа горивото што истекуваше. Но, во меѓу време изби пожар, кој предизвика голем број жртви“, изјави портпаролот на полицијата на нигериската сојузна држава Риверс, Бен Угвуегбулам.

Според него, конечниот биланс на жртвите се уште не е познат, но досега се пронејдени телата на 92 загинати лица, меѓу кои има и жени и деца.

Би можело да ве интересира

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 25 загинати во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

1 comment

oleg 13/07/2012 - 08:56 at 08:56

aman lugje

Reply

Leave a Comment

twenty − sixteen =