Над 90 загинати при обид за кражба на бензин од опожарен танкер во Нигерија

Од:

Најмалку 95 лица загинаа денеска додека се обидувале да соберат бензин што истекувал од еден танкер кој се превртел и запалил во Делтата на реката Нигер во јужниот дел на Нигерија.

dobivaj vesti na viber

„Танкерот полн со бензин се преврти во местото Окогбе по што околу него се насобраа луѓе кои го собираа горивото што истекуваше. Но, во меѓу време изби пожар, кој предизвика голем број жртви“, изјави портпаролот на полицијата на нигериската сојузна држава Риверс, Бен Угвуегбулам.

Според него, конечниот биланс на жртвите се уште не е познат, но досега се пронејдени телата на 92 загинати лица, меѓу кои има и жени и деца.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

1 comment

oleg 13/07/2012 - 08:56 at 08:56

aman lugje

Reply

Leave a Comment

four + nineteen =