Над 800.000 инфицирани со Ковид-19 во Индија

Од:

Бројот на заразени луѓе со новиот коронавирус во Индија се искачи над 800.000 откако во изминатите 24 часа забележан е рекорден дневен пораст од 27.114 новозаболени лица.

Во изминатото деноноќие починале 519 лица, со што вкупниот број на смртни случаи од последици од Ковид-19 изнесува 22.123.

Во Индија досега со Ковид-19 се инфицирани 820.916 луѓе, со што земјата е на трето место, зад Бразил и САД.

За само девет дена бројот на заразени од 600.000 се искачи на 800.000.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска