Над 600 илјади заразени со коронавирус во Индија

Од:

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надмина 600.000 откако здравствените власти соопштија за нови 19.114 заразени во изминатите 24 часа.

До денеска, во Индија се регистрирани 604.641 заразени лица, од кои околу 100.000 се пријавени во изминатите четири дена.

Министерството за здравство на таа земја соопшти дека вкупно починале 17.834 лица.

Во трите најтешко погодени земји, вклучително и оние каде се наоѓаат Мумбај и Њу Делхи, пријавени се повеќе од 60 проценти од заразените.

И покрај зголемувањето на бројот на заразени, плжите во државата Гоа од денеска се отворени за туристи, а властите дозволија 250 хотели повторно да ги отворат своите врати, по повеќе од три месеци.

Би можело да ве интересира

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Познатиот режисер Мајкл Мур ја промовира Македонија како туристичка дестинација, во отсуство на други места за патување на Американците

А1он

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

А1он

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Повеќе од 150 фудбалери се заразија од Ковид-19 во бразилската лига

А1он