Над 600.000 луѓе во САД досега починаа од Ковид-19

Од:

Од почетокот на пандемијата во САД од коронавирус умреа повеќе од 600.000 лица, објави денеска Универзитетот Џон Хопкинс.

Универзитетот, што секојдневно известува за бројот на заразени и умрени од коронавирус, соопшти дека „мрачните податоци“ покажуваат дека неколку стотици Американци, и покрај вакцинацијата, продолжуваат да умираат од вирусот.

САД се земјата со најголем вкупен број смртни случаи од коронавирусот во светот, пред Бразил и Индија.

Би можело да ве интересира

ЕК склучи договор за набавка на лекови против Ковид-19

Ана Ололовска

Смртноста од Ковид-19 во светот се зголеми за повеќе од 20 отсто

Ана Ололовска

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Ана Ололовска

Италија: Речиси 99 отсто од смртните случаи од Ковид-19 се кај лица кои не се целосно вакцинирани

Ана Ололовска

Пандемијата ги стави Индијците во огромни долгови за лекување

Ана Ололовска

Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 за еден ден во Јужна Кореја

Ана Ололовска