Над 60 луѓе загинаа во поплавите во Судан

Од:

Во поплавите што последните два месеца го погодија Судан загинаа најмалку 62 лица.

Обилните дождови погодија 17 од 18 судански провинции, при штоп се поплавени најмалку 35.750 куќи, од кои две третини се целосно уништени.

Во поплавите угинаа над 3.600 домашни животни, а големи површини обработливо земјиште се под вода.
Надојдената вода ги уништи патиштата посебно во јужните предградија на главниот град на Судан, Картум.

За справување со последиците од поплавите ангажирана е армијата на Судан.

Би можело да ве интересира

Во судирите во Јужан Судан убиени над 300 лица

Ана Ололовска

САД по 22 години прифатија Судан да испрати амбасадор во Вашингтон

А1он

ВИДЕО: Суданскиот премиер Абдула Хамдок бил цел на атентат во Картум

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба