Над 50.000 починати од Ковид-19 во Мексико, во Индија два милиони заразени

Од:

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надмина два милиона, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазиската земја регистрираше 62.585 нови инфекции, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата е 2.027.074.

Вкупно 886 пациенти починале за 24 часа, а бројот на животи кои ги однесе болеста сега е 41.585.

Мексико регистрира 6.590 нови инфекции со коронавирус и 819 смртни случаи. Со тоа, бројот на заразени во државата е 462.690, а смртните случаи – 50.517, соопшти Министерството за здравство. Вирусот во Мексико се шири брзо, со висока смртност. Пред околу две недели, според Министерството за здравство, имало 40.000 смртни случаи.

Мексико е на третото место во светот по бројот на жртви од вирусот. Пред него се Бразил, кој се приближува до 100.000, и САД, каде што вирусот однесе речиси 160.000 животи.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска