Над 40 жртви во невремето во Пакистан

Од:

Најмалку 41 лице загина во обилните снежни врнежи и дождови во неколку провинции на Пакистан и делот од Кашмир, што е под негова контрола, јави телевијата Гео, повикувајќи се на официјални лица.

Според телевијизта, во изминатиот ден во провинцијата Белуџистан загинале најмалку 22 лица, тројца во Пенџаб и уште еден во Синд.

Таа јавува, исто така, дека имало и 15 жртви на снежните врнежи и порои во регионот на Азад Кашмир („Слободен Кашмир“), територијата што е под контрола на Пакистан.

Во седум области на провинцијата Белуџистан прогласена е вонредна состојба, информираат руските меидуми.

Би можело да ве интересира

Угинати животни во затворените продавници за миленичиња во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан нема да воведува целосна забрана за движење заради сиромаштијата на населението

А1он

Најмалку 20 жртви во невреме во Пакистан

Ана Ололовска

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Најмалку десет луѓе загинаа при самоубиствен напад во Пакистан

А1он

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска