ВИДЕО: Над 250 загинати во земјотресот, почувствуван во радиус од 500 километри

Од:

Најмалку 255 лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала што ја погоди провинцијата Пактика во источен Авганистан.

dobivaj vesti na viber

Најголем дел од жртвите се регистрирани во Пактика, каде што загинаа 100 лица, а 250 се повредени, изјави Мухамед Насим Хакани, шеф на талибанската служба за итни случаи.

Тој рече дека има жртви во источните провинции Нангархар и Кост.

Земјотресот ја погоди густо населената област на границата меѓу Авганистан и Пакистан, а беше почувствуван во опсег од 500 километри.

Земјотресот го погоди источен Авганистан на длабочина од 10 километри недалеку од границата со Пакистан, соопшти германскиот центар за геолошки истражувања.

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил почувствуван во Авганистан, Пакистан и Индија.

Би можело да ве интересира

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

По земјотресот пристигнува помош во Авганистан

Ана Ололовска

ОН: Немаме капацитет да му помогнеме на Авганистан

А1он

Хронологија: Најсмртоносни земјотреси во Авганистан во последните две децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Смртниот биланс од катастрофалниот земјотрес се искачи на 950 лица

Ана Ололовска