Над 19 отсто од заразените со коронавирус во Кина оздравеле, а 2,7 проценти се починати

Од:

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од заболените се починати, а останатиот број заразени се под лекарски надзор.

Според статистиката на централната власт во Кина, околу 15 отсто од заболените се во тешка состојба, а 3,2 проценти од заболените се во критична состојба.

Портпаролот на кинеската државна здравствена комисија, Ми Фенг истакна дека трендот на ширење на вирусот постепено се намалува.

Главниот медицински лекар на специјализираната болница за третман на коронавирусот во Вухан, Ван Синхуан истакна дека епидемијата во Кина го достигнала својот врв и бројот на заболени ќе почне да се намалува. Тој додаде дека ситуацијата ќе се подобри во блиска иднина.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Светот останува во вонредна состојба поради пандемијата

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

СЗО: Ковид-пасошите дискриминираат

Жарко Настоски

Бугарија нема да ја дава вакцината „АстраЗенека“ на жени под 60-годишна возраст

Жарко Настоски