Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Од:

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка денеска ја надмина бројката од 144.000, откако се потврдени повеќе од 5.000 нови случаи, соопшти Регионалната канцеларија на СЗО за Африка.

Во последните 24 часа, во африканските земји се пријавени 5.430 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број заразени се искачи на 144.702. Во тој период починале 154 лица, така што бројот на смртни случаи на тој континент сега е 4.149.

Најголем број заразени лица има во Јужноафриканската Република – 32.683, а 653 лица починале во таа земја. Со 913 смртни случаи, Египет е на прво место во однос на починати од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Шкотска: Почнуваат со работа рестораните и баровите на отворено

Ана Ололовска

Трет член на боливиската Влада е позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Кина уапси професор кој го критикуваше Си Џинпинг за коронавирусот

Ана Ололовска

На островот Фиџи по 78 дена регистриран нов случај на Ковид-19

Ана Ололовска

Индија, со 700.000 случаи, стана третата најпогодена земја во светот со Ковид-19

Ана Ололовска

Поради Ковид-19, се затвора границата меѓу двете најнаселени австралиски држави

Ана Ололовска