Над 120 загинати и 500 повредени во борбите околу Триполи

Од:

Најмалку 121 лице загина, а 561 е повредено за десет дена откако почна офанзивата на либискиот командант Калифа Хафтар врз либискиот главен град Триполи, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Од канцеларијата на СЗО во Либија се осудуваат новите напади врз медицински персонал и возило на итна помош во Триполи. Не се наведува колкав е бројот на цивили меѓу настраданите.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања во одделно соопштение истакна дека 13.500 луѓе се раселени во борбите, од кои 900 се сместени во прифатни центри.

Во жестоките борби од 4 април јужно од Триполи се судруваат силите на Владата за национално единство, која е призната од меѓународната заедница, и силите на командантот Хафтар.

Покрај копнените борби, двете страни секојдневно извршуваат и воздушни напади и меѓусебно се обвинуваат дека мета им се цивилите.

Би можело да ве интересира

МВР со детали за сообраќајката на автопатот Штип-Миладиновци во која загинаа три лица

Две лица загинаа кога пикап влета во пешаци во Канада

Најмалку 220 жртви во племенски судири во Судан

Се урна авион во САД, загинаа сите патници

Горан Наумовски

Две лица загинаа во несреќа со балон на Кападокија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Апокалипса во Пакистан: Поплавата однесе цела зграда

А1он