ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Од:

Повеќе од 10.000 лица, меѓу кои и истакнати опозициски политичари, учествуваа на денешниот протест во центарот на Москва, со цел да побараат слободни и чесни локални избори.

Опозициските политичари и нивните поддржувачи се собраа откако властите одбија да регистрираат соработници на опозицискиот лидер Алексеј Навални и други критичари на Кремљ, кои имаат желба да се кандидираат за советници на локалните избори во септември.

Би можело да ве интересира

Путин: Прославата на 75-годишнината од победата над фашизмот ќе биде најважен настан во 2020 година

Ана Ололовска

Русија ги повика на дијалог спротивставените страни во Либија

Ана Ололовска

Петте најмоќни флоти во светот

Ана Ололовска

Грушко: Санкциите кон Русија и штетат на економијата на ЕУ

Кремљ се сомнева во подобрување на руско-британските односи

Ана Ололовска

ОН ја усвои резолуцијата на Русија за контрола на оружјето

Ана Ололовска