Националниот стадион во Варшава ќе се претвори во привремена ковид болница

Од:

Полска на националниот стадион во Варшава планира да отвори привремена ковид болница поради зголемувањето на бројот на пациенти со коронавирус, изјави денеска портпаролот на полската влада, Пјотр Мулер.

Британските медиуми го цитираат Мулер, наведувајќи дека конференциските сали на стадионот ќе бидат претворени во болница со околу 500 легла.

Полските здравствени власти наведуваат дека здравствениот систем им е преоптоварен поради зголемувањето на бројот на пациенти со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Луѓето со одредена крвна група поотпорни на Ковид-19

Ана Ололовска

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Ана Ололовска

Во Косово 14 починати, 639 се новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов негативен рекорд во Грција со 121 починат од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Англија бесплатно ќе дели витамин Д на ризичните групи граѓани

Ана Ололовска