Националниот совет за обнова Макрон ќе го смести во Националниот центар за рагби

Од:

Францускиот претседател Емануел макрон на 8 септември ќе го промовира Националниот совет за обнова (ЦНР) во кој ќе се осмислуваат големите проекти што ќе бидат во духот на консултациите.

dobivaj vesti na viber

Политико пишува дека просториите на оваа нова алатка ќе биде тренинг центарот на францускиот рагби тим, лоциран во Маркусис, во Есон, што претставува симболичен избор што треба да го илустрира духот што го бара извршната власт, јави дописникот на МИА.

-Тоа е најзначајното место за францускиот рагби, спорт што го покажува колективниот дух, духот на отвореност и вредностите на рагбито, изјави владиниот портпарол Оливие Веран, во гостување на Франс Инфо.

„ Околу масата ќе ги има сите луѓе со добра волја кои не се плашат да дојдат и да ги споделат со Французите своите дијагнози за ситуацијата во нашата земја“, продолжи тој.

Политико потсетува дека не е невообичаено во овој центар да се организираат политички настани. Тоа веќе беше случај во 2009 година, кога извршните директори на Социјалистичката партија се состанаа за да се подготват за претстојните претседателски избори. Сепак, не е сигурно дека местото е доволно да се создаде тимски дух.

Според информациите на Фигаро, претседателот на Сенатот на ЛР (Републиканци), Жерар Ларше, нема да учествува на оваа консултација која, според него, ја заобиколува работата на Парламентот. Многу опозициски партии, исто така, фрлаат сомнеж во нивното присуство и подвлекуваат дека станува збор за уште еден „гаџет“ на претседателот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година

За планираниот атентат против Макрон во 2018 ќе им се суди на 13 лица

Макрон најави зголемување на границата за пензионирање: Живееме подолго, треба и подолго да работиме

Макрон повика на „силна поддршка“ за европската автомобилска индустрија поради конкуренцијата од САД и Кина

Макрон: Ова суштински ја менува војната

Макрон за рефернедумите: Ќе беше смешно да не е трагично