На Тајланд почина човек од Ковид-19, прв смртен случај по скоро два месеца

Од:

Во Тајланд е регистриран првиот смртен случај од коронавирус по речиси два месеца, поради што денеска се засилија ограничувањата во индустријата за забава во главниот град, во обид да се запре ширењето на случаите што се појавија во повеќе од половина од покраините.

Во претходните 24 часа во земјата се регистрирани 144 заразени со коронавирус, поради што се затворени обложувалниците во Бангкок, а баровите и ноќните клубови до 4 јануари ќе можат да бидат отворени до полноќ, јавија британските медиуми.

Министерот за здравство Анутин Карнвиракул изјави дека се наоѓа во двонеделен карантин откако остварил контакт со заразен гувернер на една провинција.

Претседателот на парламентот Чуан Ликпаи од 29 парламентарни службеници побара да се тестираат по состанок со заразено лице.

Од почетокот на пандемијата во Тајланд се пријавени само 6.285 случаи на заразени со коронавируси и 61 смртен случај.

Би можело да ве интересира

Во Србија администрирани над милион и половина дози вакцини против коронавирус

Ана Ололовска

Во Словенија потврдена и нигериската мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Бразил рекорден број жртви од Ковид-19 во еден ден

Ана Ололовска

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Ана Ололовска

На интензивна нега во болниците во Париз се примаат се помлади лица со Ковид-19

Ана Ололовска