На СЗО му требаат над 30 милијарди долари за борбата против коронавирусот догодина

Од:

Коалицијата што се бори против коронавирусот, предводена од Светската здравствена организација (СЗО), има потреба од 31,3 милијарди американски долари во текот на следната година за да развие и спроведе тестови, третман и вакцини, соопшти денеска организацијата.

СЗО соопшти дека досега се собрани 3,4 милијарди американски долари, но дека недостигаат 27,9 милијарди, од кои 13,7 се итно потребни.

„Иницијативата на СЗО има за цел да ја зголеми испораката на 500 милиони тестови и 245 милиони планови за третман на земјите со ниски и средни приходи до средината на 2021 година“, се наведува во соопштението.

СЗО исто така, како што се додава, има за цел до крајот на 2021 година зголемување на испораката на две милијарди дози вакцина, вклучително и една милијарда дози што треба да ги купат земјите со ниски и средни приходи. 

Би можело да ве интересира

Во погоелм број француски градови задолжително носење маска и на отворено

Ана Ололовска

Косовскиот премиер Авдулах Хоти позитивен на Ковид-19

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Во Иран над 17.000 луѓе починале од последици од Ковид-19

А1он

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Косово: Нови 13 починати, 245 заболени од Ковид-19

А1он