На рефрендумите во Украина гласале повеќе од 20% од населението, не се забележани прекршоци

Од:

Во Луганската народна република излезноста на гласачите на првиот ден од референдумот за приклучување кон Русија во 20 часот по московско време беше 21,97 отсто, изјави Елена Кравченко, претседател на Централната изборна комисија на републиката.

dobivaj vesti na viber

„Во 20 часот, нашиот одѕив беше 21,97 отсто“, рече таа, истакнувајќи дека  гласале вкупно 298.900 луѓе.

Според неа, во некои градови гласањето завршило пред предвиденото поради закана од гранатирање. Станува збор за Алчевск и Северодонецк.

Владимир Висоцки, претседател на Централната изборна комисија на Доњецк, рече дека излезноста во републиката на крајот на првиот ден била 23,64 отсто. Тој додаде дека не се забележани прекршоци. Надлежните вложуваат максимални напори да ја обезбедат безбедноста на граѓаните.

За возврат, шефот на ЦИК на регионот Запорожје, Галина Катјушенко, рече дека прелиминарниот одѕив во регионот бил 20,52 отсто, земајќи го предвид гласањето во странство. На референдумот во странство учествуваа вкупно 8.370 лица.

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска

Во Киев од денеска снег, на жителите им е ветено дека ќе имаат струја најмалку 4 часа дневно

Ана Ололовска

Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Украинците ослободија девет наши затвореници

Ана Ололовска