На Пакистан ќе му бидат потребни повеќе од 10 милијарди долари за санирање на штетите од поплавите

Од:

На Пакистан ќе му требаат повеќе од 10 милијарди долари за санирање на штетите предизвикани од поплавите од монсунските дождови и за обнова на оштетената инфраструктура, изјави денеска министерот за планирање и развој Ахсан Икбал.

„Нанесена е огромна штета на инфраструктурата, особено во телекомуникациите, патиштата, земјоделството и средствата за живот“, рече Икбал.

Најмалку 1.138 лица загинаа од јуни, поплавите однесоа голем број домови и уништија земјоделско земјиште.

– Третина од Пакистан моментално е „под вода“, рече министерката за климатски промени Шери Реман, нарекувајќи ја „криза од незамисливи размери“.
Во Пакистан во тек е акција за давање помош на ранливите лица, а меѓународната помош почнува да пристигнува.

Пакистанските власти го припишуваат разорното време на последиците од климатските промени и тврдат дека Пакистан ги трпи последиците од неодговорните еколошки практики во другите делови на светот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) По земјотресот, Турција зафатена од поплави, има и загинати

ВИДЕО: Се урна незавршен мост во Пакистан

Ана Ололовска

Министер од Пакистан дома имал приватен затвор

Горан Наумовски

Најмалку 14 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Пакистан

Бразил: 36 загинати во поплави и лизгање на земјиштето

Телото на Мушараф пренесено во Пакистан

Ана Ололовска