На Мариупол му се заканува голема епидемија на колера предупредуваат Британците

Од:

Британското Министерство за одбрана ги објави најновите информации за војната во Украина. Се наведува дека Русија не обезбедува основни јавни услуги во деловите од земјата што ги окупира и се предупредува на голема пандемија на колера. Британците посочуваат и дека борбите околу Северодонецк продолжуваат.

dobivaj vesti na viber

„Русија ја враќа контролата врз поголемиот дел од градот, но нејзините сили постигнаа мал напредок во обидот да ја опколат пошироката област од север и југ“, се вели во извештајот.

Се наведува дека веројатно има критичен недостиг на лекови во Херсон, додека на Мариупол му се заканува епидемија на колера.

„Русија се бори да обезбеди основни јавни услуги за населението на окупираните територии. Пристапот до безбедна вода за пиење е неконзистентен бидејќи големите прекини во телефонските и интернет услугите продолжуваат. Од мај се пријавени изолирани случаи на колера“, се додава.

„Украина претрпе голема епидемија на колера во 1995 година и оттогаш доживеа помали епидемии, особено околу Азовското Море – кое го вклучува и Мариупол. Медицинските услуги во Мариупол веројатно се блиску до колапс: голема епидемија на колера во Мариупол ќе ја влоши ситуацијата“ – предупредува британското разузнавање.

Би можело да ве интересира

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден за нуклеарен армагедон

Лавров: НАТО отиде предалеку

Катерина Павлова-Николовска

Конфликт во рускиот државен врв

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он

Бегање од мобилизација: Двајца Руси со чамец пристигнале на Алјаска и побарале азил од Америка

А1он