На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

Од:

Само луѓето кои биле вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19 ќе можат да одат да вршат омра, мал аџилак во Мека за време на муслиманскиот месец на постот Рамазан, што почнува во средината на април, соопштија саудиските власти.

Министерството за аџилак објави дека „само на лицата имунизирани од коронавирусот“ ќе им биде дозволено да вршат аџилак или молитви во Големата џамија во Мека на почетокот на Рамазан.

„Тие луѓе спаѓаат во три категории, оние кои примиле две дози вакцина, оние кои примиле само една доза 14 дена порано и оние кои биле излекувани од коронавирусот“, соопштија властите.

За време на Рамазан во Мека обично има голем број верници од Саудиска Арабија и други муслимански земји. Мал аџилак, или омра, може да се изведува во текот на целата година за разлика од аџилакот, кој е еднаш годишно. Малиот аџилак беше прекинат во март 2020 година поради пандемијата, а на почетокот на октомври полека почна да се враќа со мерки на претпазливост.

Би можело да ве интересира

Укинат задолжителниот карантин за македонските државјани во Албанија

Жарко Настоски

И жените фудбалерки ќе прават ПЦР-тестови пред првенствени натпревари

Жарко Настоски

Меси организирал тимска вечера со 50 луѓе, ќе го казнат колку што заработува за четири часа

Жарко Настоски

Струшката литија ќе се одржи и годинава, организаторите тврдат – под строги протоколи

Жарко Настоски

„Октоберфест“ дефинитивно откажан, втора година по ред

Жарко Настоски

ВИДЕО: Тежок инцидент во Турција, полицијата фрли солзавец во џамија и уапси верници

Жарко Настоски