На италијанскиот остров Лампедуза пристигнаа нови мигранти

Од:

На италијанскит остров Лампедуза денеска пристигнаа 13 мигранти, меѓу кои две жени и три деца.

Тие излегле незабележително, но карабинерите ги пресретнале додека се движеле кон населениот центар.

Мигрантите се префрлени во камп, од каде со брод ќе бидат превезени во Порто Емпедокле.

Би можело да ве интересира

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

А1он

Откако возило излетало од пат, полицијата во него пронашла 13 мигранти

Ана Ололовска

Од 3 јуни Италија ги отвора границите меѓу сите региони

Ана Ололовска

Италијанскиот БДП може да се намали до 13 отсто

А1он

Од грчката програма за домување заминуваат над 11.000 признати бегалци и лица кои немаат право на азил

А1он

Поддршка од 2,9 милиони евра од САД за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

А1он