На границата меѓу Литванија и Белорусија уапсени 171 ирачки мигрант

Од:

Литванската гранична служба соопшти дека вчеравечер на илегален премин со Белорусија уапсила 171 лице. Со овие приведени лица вкупниот број на притворени мигранти во оваа земја во текот на 2021 година се зголеми на 3.027, пишуваат американските медиуми.

Литванската гранична служба соопшти дека групата приведени мигранти, наводно од Ирак, ќе бидат сместени во веќе и онака преполнетиот притворски центар за имиграција.

Откако Европската унија воведе нови санкции кон белоруските власти Литванија почна драматично и забрзано да се полни со илегални имигранти.

Во јули се приведени околу 2.366 мигранти, во споредба со 473 во јуни, или наспроти вкупно 81 во текот на целата 2020 година.

Литванија ги обвини белоруските власти за организирање на илегалните преминувања преку границата со луѓе од Блискиот Исток и Африка.

Агенцијата за гранична контрола на Европската унија (Фронтекс) вети дека ќе ја засили поддршката за Литванија за да помогне во запирање на пристигнувањето на мигрантите.

Литванските власти веруваат дека повеќето луѓе кои се обидуваат да влезат во земјата патувале во Минск со еден од четирите неделни летови од Ирак, носејќи до 500 патници.

Би можело да ве интересира

Литванија ги советува граѓаните да не купуваат кинески мобилни телефони

А1он

ОН: Ужасни услови за мигрантите на границата меѓу Полска и Белорусија

А1он

ВИДЕО: Белоруската опозициска лидерка Марија Колесникова осудена на 11 години затвор

Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

А1он

Лукашенко: Русија ќе ни испрати авиони, хеликоптери, противвоздушни системи

А1он

Главната опозиционерка во Белорусија се соочува со 12 години затвор

А1он