На генералното собрание на ОН во Њујорк само со доказ за вакцинација

Од:

Сите дипломати кои ќе присуствуваат на седницата на Генералното собрание на ОН следната недела ќе треба да покажат доказ за вакцинација против коронавирусот во согласност со правилата што важат во Њујорк.

Во писмо до претседателот на Генералното собрание, Абдула Шахид, на 9 септември, властите во Њујорк наведоа дека сите присутни во седиштето на ОН ќе треба да покажат доказ за вакцинација против Ковид-19. Градските власти велат дека салата на Генералното собрание на ОН е конвенциски центар што подлежи на истите правила како и повеќето затворени простории во Њујорк.

На седницата од 21 до 27 септември се очекуваат дипломати од целиот свет, иако некои ќе бидат онлајн.

Би можело да ве интересира

Путин: Укинувањето на ветото ќе ги уништи Обединетите нации

А1он

„Јунајтед Ерлајнс“ отпушти 232 вработени кои не сакале да се вакцинираат

Катерина Павлова-Николовска

ОН со 45 милиони долари го спасуваат здравствениот систем на Авганистан

Талибанците бараат да зборуваат на Генералното собрание на ОН

Катерина Павлова-Николовска

Претседателот Пендаровски ќе учествува на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

ОН повикуваат на мораториум за системите за вештачка интелигенција

А1он