На донаторка конференција собрани 1.5 милијарди долари за бегалците од Венецуела

Од:

Држави учеснички на донаторска видео-конференција организирана од Канада и ОН, успеаја да соберат 1,5 милијарди долари за разни програми за хуманитарна помош за бегалците и мигрантите од Венецуела.

Вашингтон ќе обезбеди 407 милиони долари за земјите што прифатиле венецуелски мигранти, како и за Венецуелци кои останале во нивната татковина.

Дел од парите ќе бидат за обезбедување храна, вода за пиење, лекови и привремено сместување за мигрантите од Венецуела во други земји од Јужна Америка и Карибите.

Организаторите на конференцијата си поставија задача да соберат помош за 5,6 милиони Венецуели кои ја напуштија Венецуела по 2015 година поради режимот на претседателот Николас Мадуро и економската криза.

Би можело да ве интересира

Венецуела бара шпанскиот крал да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка

Ана Ололовска

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Ана Ололовска

Во Венецуела настрадаа 20 лица во поројните дождови

Ана Ололовска

Венецуелската армија ги ослободи своите војници кои беа киднапирани на границата со Колумбија

Ана Ололовска

Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

Ана Ололовска

Дјук: На бегалците од Венецуела им е одобрен привремен престој во Колумбија

Ана Ололовска