На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Од:

Тројцата заробени британски доброволци, кои се бореле на страната на Украина, ќе бидат изведени пред судот на проруските сепаратисти во источна Украина под обвинение за платеништво, јавува Би-Би-Си повикувајќи се на руски државни медиуми.

dobivaj vesti na viber

На Џон Хардинг, Дилан Хил и Ендрју Хил ќе им се суди во самопрогласената Народна Република Доњецк. Во јуни истиот суд осуди на смрт двајца Британци – Ејден Ајслин и Шон Пинер и Мароканецот Брахим Саудун по истите обвиненија.

Хардинг е поранешен војник и се борел заедно со украинските сили откако се пресели во земјата во 2018 година. Ендрју Хил им се придружил на украинските сили оваа година, кога беше формирана Украинската меѓународна легија.

Хили волонтираше во Украина како хуманитарен работник. Проруските сепаратисти го фатија во април заедно со Поло Јуреј, кој почина во заробеништво во јули.

Руската агенција Тасс пренесува дека тројцата Британци одбиле да соработуваат со истражителите и да сведочат.

Ним им се суди заедно со уште двајца мажи, од Шведска и од Хрватскa.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лавров: Повикот на Зеленски за напади врз Русија само ја потврди неопходноста на специјалната воена операција

А1он

Семејствата на Кадиров, Медведев и Шојгу на удар од нови санкции: Јапонија објави црна листа

А1он

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

ВИДЕО: Украинското знаме беше подигнато во селото Велика Александровка, област Херсон

Ана Ололовска

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Ана Ололовска