На Асанж му е одбиена кауција за пуштање на слобода

Од:

На основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, денеска му беше одбиена кауцијата која неговите адвокати ја побараа за да биде пуштен на слобода поради ризик од зараза со коронавирус во затворот.

Судијката Ванеса Барисер рече дека на Асанж му е одбиена кауцијата затоа што глобалната пандемија на коронавирусот не е основа за такво барање.

Таа истакна дека таквата одлука е донесена и поради претходното однесување на Асанж, кога ги прекршил правилата за кауција во обид да избегне екстрадиција во Шведска во 2012 година.

Судот смета дека постои основано сомнение дека тој може да се обиде и овој пат да направи нешто слично.

Џулијан Асанж е во затворот Белмарш во Лондон.

Би можело да ве интересира

Австрија: Задолжителна маска FFP2 и растојание од два метра

Жарко Настоски

Вториот бран на пандемијата е посмртоносен во Африка

Жарко Настоски

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Ана Ололовска

Во Шангај евакуиран цел кварт по откривањето на три лица со коронавирус

Ана Ололовска

Во Португалија од утре и задутре се затвораат училиштата и универзитетите

Ана Ололовска

Германија размислува за затворање на внатрешните и надворешните граници поради Ковид-19

Ана Ололовска