На 99 години го победи Ковид-19, па им се врати на видеоигрите

Од:

Кога 99-годишната Шпанка, Флорентина Мартин се инфицира со новиот коронавирус во септември, нејзината внука не се плашела дека болеста може да ја убие.

– Многу се плашев дека осаменоста ќе ја докрајчи пред вирусот, бидејќи се плашеше дека ќе остане сама, особено во болницата, вели Ноелија Вале.

Нејзината баба почувствувала слабост кусо по 99-от роденден, на 16 септември. Сепак, таа имала само благи симптоми и оздравела бргу, со помош на нејзиното семејство, пријателите и негувателката Олга Арауз.

Сега таа се чувствува добро и може повторно да ги гледа своите омилени емисии и да игра видеоигри на својот таблет.

Со над милион случаи, Шпанија има најголем број заразени луѓе со коронавирусот во Западна Европа. Повеќе од 34.000 луѓе починаа од Ковид-19 во земјата, повеќето од нив на над 80-годишна возраст.

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Индија, речиси 4.000 луѓе починаа од Ковид-19 во изминатиот ден

Жарко Настоски

Укинат задолжителниот карантин за македонските државјани во Албанија

Жарко Настоски

Меси организирал тимска вечера со 50 луѓе, ќе го казнат колку што заработува за четири часа

Жарко Настоски

Вакцинираните Германци од денес не мораат да ги почитуваат заштитните мерки

Жарко Настоски

Клуге: На добар пат сме да се спречи пандемијата, но не треба да се брза со укинување на мерките

Жарко Настоски

Првпат по десет месеци Израел забележа под 100 тешко заболени лица со Ковид-19

Ана Ололовска