На 23 октомври Европарламентот ќе гласа за новиот состав на Еврокомисијата

Од:

Европскиот Парламент ќе ги ислуша предложените нови комесари од 30 септември до 2 октомври, соопшти денеска на прес конференција претсетаелот на ЕП Давид Сасоли.

Тој додаде дека пратениците ќе гласаат за составот на новата Европска комисија на 23 октомври. Сасоли прецизира дека на денешната средба на претседателите на парламентарните групи било изразено несогласување со предлозите за некои од задачите на идните еврокомесари.

Следната недела раководството на ЕП ќе се сретне во Стразбур со новоизбраниот претсетедел на ЕК, Урсула фон дер Лајен за да се разгледа тоа прашање.

Би можело да ве интересира

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Ана Ололовска

Претседателката Фон дер Лејн ќе живее во Европската Комисија

Ана Ололовска

Хрват се обиде да се самозапали пред зградата на Европската Комисија

Ана Ололовска

Бучер: Ниту еден Унгарец не е прифатлив како еврокомесар за проширување

Ана Ололовска

ЕК: Не секој предлог за комесар ќе биде прифатен како кандидат

Ана Ололовска

Урсула фон дер Лејн ќе учествува на октомврискиот самит на ЕУ

Ана Ололовска