На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Од:

Кабинетот на полскиот претседател Анджреј Дуда соопшти денеска дека парламентарните избори во земјата ќе се одржат на 13 октомври.

Повеќето анкети предвидуваат дека владејачката партија, Партијата на законот и правдата, ќе победи, благодарение на социјалните придонеси и силниот економски развој.

Од преземањето на власта, партијата е во судир со ЕУ во врска со судските реформи, како и миграциската и еколошката политика.

„Претседателот штотуку потпиша одлука за одржување на изборите на 13 октомври“, изјави портпаролот на полскиот претседател.

Најновата анкета на ИБРИС минатата недела покажа дека владејачката партија ќе освои 41,7 проценти од гласовите, додека водечката опозициска група, Граѓанската коалиција, ќе добие 25 проценти.

Би можело да ве интересира

Полскиот Сенат го отфрли предлог-законот за „дисциплинирање“ судии

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Полска и Германија најголеми корисници на климатскиот фонд на ЕУ

Ана Ололовска

ЕП: Влошено владеењето на правото во Унгарија и Полска

Предраг Петровиќ

Илјадници лица на улиците на Варшава: Нем „марш на илјада тоги“

Ана Ололовска

Нова средба на Курти и Мустафа, оптимизам за заедничка влада на Косово

А1он