Муслиманите и Евреите против германската одлука за обрежување

Од:

Европските муслиманските и еврејски групи застанаа заедно во одбрана на религиозното обрежување на момчињата кои припаѓаат на нивните заедници, откако Судот претходно го прогласи овој чин за телесна повреда, а би можело да стане и меѓународен преседан доколку биде забрането со закон.

Во заедничата изјава на еврејската и муслиманска заедница, потпишана од лидерите на двете групи се вели дека обрежувањето е основа на нивната вера и бараат правна заштита на ваквите практики. Тие ги повикуваа сите политички партии итно да интервенираат, да се поништи одлуката на судот.

Потписниците на изјавите се сретнаа и со претставниците на Европскиот парламент и го изразија својот гнев, инсистираќи на тоа дека германскиот парламент треба законски да ја заштити нивната традиција.

Одлуката на судот во Келн, претходно ја критикуваше израелскиот парламент и таа не се однесува на цела Германија, туку само на покраината Северна Рајна Вестфалија, каде што посотеше конкретен случај на сунет извршен од доктор врз 4 – годишно момче, кој подоцна заврши во болница.

Хирургот беше обвинет за нанесување тешки телесни повреди.

Германски суд одлучи дека обрежувањето од религиозни причини е телесна повреда, која може да биде казнлива со закон затоа што телесниот интегритет на детето има приоритет во однос на правата на родителите.

Иако илјадници еврејски и муслимански момчиња се обрежуваат секоја година во Германија, сепак Германската медицинска асоцијација ги советуваше лекарите да престанат да обрежуваат поради случајот.

Би-Би-Си објави дека германската влада е ставена во многу непријатна ситуација поради оваа одлука затоа што не и личи на земја во која е измислен Холокаустот да ги забрани основните ритуали на јудизмот.

Би можело да ве интересира

Германец даруваше милион евра за настраданите во поплавите

Браун: Германија можно е да ги ограничи невакцинираните

Ана Ололовска

Низ новиот берлински аеродром „Бер“ вчера минале рекордни 50.000 патници

Ана Ололовска

Во поплавите во Германија загинаа 180 лица, а околу 150 се водат за исчезнати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скандал во Германија, новинарка се мачкаше со кал за да личи како да помагала во поплавите

Жарко Настоски

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски

Leave a Comment

seventeen − four =