Мурашко: Лекот против маларија е ефикасен, но не 100 отсто

Од:

Лековите против маларија докажаа дека се ефикасни во лекувањето на инфекциите предизвикани од коронавирусот, но не се 100 отсто, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил Мурашко.

-Лековите против маларија покажаа дека се доволно ефиканси, но не се лекови кои спасуваат животи во сите ситуации, рече Мурашко во интервју за програмата „Познер“ на руската телевизија „Канал 1“.

Според рускиот министер, разработени се повеќе режими за примена на овие лекови и други антивирусни лекови, пренесе Тасс.

„Во тек се лабораториски истражувања што треба да утврдат кој од овие лекови ќе може да ја запре репродукцијата“ рече Мурашко.

Тој додаде дека овие лекови ,можат да се земаат само под лекарска контрола , дека се токсични и дека не можат да се земаат само заради превентива.

Би можело да ве интересира

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

По девет седмици, се олеснуваат заштитните мерки во Москва

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Ана Ололовска