Можно е зголемување на рестриктивните мерки во Лондон

Од:

Британските власти се загрижени поради порастот на бројот на инфицирани лица со Ковид-19 во Лондон при тоа истакнувајќи оти најверојатно во следните денови во главниот град ќе се прогласи трето, највисоко ниво на ризик и ограничувања во Англија.

dobivaj vesti na viber

Според Би-Би-Си, најверојатно уште денеска ќе се разговара за заострување на мерките против новиот коронавирус во Лондон.

Исто така серазгледува можноста да се прогласи трето ниво на ризик и ограничувања во Есекс.

Изминатите неколку недели во некои области во и околу Лондон регистрирано е зголемување за 71 процент на новозаболени лица.

Би можело да ве интересира

Два милиона Британци страдаат од долгорочен Ковид

Објавен извештајот за „партигејт“

Британија подготвува есенска кампања за зајакнување на имунитетот против Ковид-19

Борис Џонсон меѓу казнетите за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Џонсон ќе одговара на полициски прашања за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Катерина Павлова-Николовска

Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Катерина Павлова-Николовска