Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Од:

Јапонскикот премиер Јошихиде Суга денеска изјави дека Владата разгледува двонеделно продолжување на вонредната состојба на подрачјето на Токио поради забавениот пад на број на инфицирани лица со Ковид-19.

– Мислиме дека ќе бидат потребни околу две недели, па сакам да донесам конечна одлука откако ќе ги сослушам мислењата на експертите, посочи Суга.

Гувернерот на Токио, Јурико Коике наведе дека иако е забележан пад на бројот на заболени со Ковид-19 во споредба со почетокот на јануари, но оти е загрижувачки забавениот тренд на намалување на новозаразените.

Јапонската Влада во јануари воведе рестриктивни мерки во 11 од вкупно 47 префектури до 7 март, а подоцна ги укина мерките во сите префектури освен на поширокото подрачје на Токио, во кои се спаѓаат префектурите Канагава, Саитама и Чиба.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Ана Ололовска