Можна средба Путин – Бајден во јуни

Од:

Советникот на Кремљ за надворешна политика Јуриј Ушаков денеска изјави дека е можна средба меѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден во јуни.

– Се разбира, има сигнали од американска страна за средба, сигналот е примен, ќе го разгледаме. Во зависност од многу фактори, секако ќе донесеме одлука, посочи Ушков.

Путин и Бајден имаа телефонски разговор на 13 април. Според Белата куќа, Бајден предложил одржување на руско-американски самит „во трета земја во следните месеци“.

Би можело да ве интересира

Песков: Ситуацијата во Русија со Ковид-19 е тешка

Ана Ололовска

Саливен: Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Границите на САД со Канада и со Мексико ќе бидат затворени до 21 јули

Ана Ололовска

САД: Нови санкции против Русија поради Навални

Ландов

Нов празник во САД, во цела земја се одбележуваше крајот на ропството

Ландов

По договорот меѓу Бајден и Путин, рускиот амбасадор се враќа во САД

Ландов