Мозамбик започна со кампања за вакцинирање против колера

Од:

Во градот Беира во Мозамбик денеска почна вакцинација на граѓаните откако беа пријавени 1.400 пријавени случаи на колера.

dobivaj vesti na viber

Во Беира и околината живеат околу 900.000 луѓе, а од прогласувањето на епидемија на колера починаа најмалку двајца.

Целта е да се вакцинираат жителите на Беира, Донда, Натаманди и Бузи.

Беира е еден од најтешко погодените градови во Мозамбик од ураганот Идаи.

Од колера човек може да почине во рок од неколку часа доколку нема соодветно лекување. Повеќе од 100.000 луѓе и понатаму се раселени и немаат пристап до вода за пиење. Светската здравствена организација предупреди дека доколку се прошират болестите како колера и маларија тоа би предизвикало и „други катастрофи“.

Би можело да ве интересира

Во Малави 292 жртви на колера, 9.447 заразени

А1он

СЗО: Колерата се шири низ Либан

СЗО: Поради недостиг, да се користи само една доза од вакцината против колера

Ана Ололовска

Епидемијата на колера однесе 41 живот во Сирија

А1он

Со колера заразени 936 лица во Сирија, осуммина починаа

А1он

Во Сирија пет смртни случаи од колера, повеќе од 20 нови инфекции поради загадена вода