Мозамбик: Бројот на жртвите од циклонот се искачи на 446

Од:

Бројот на жртвите од катастрофалниот циклон кој го погоди Мозамбик се зголеми од 417 на 446, соопшти денеска министерот за екологија на таа земја Целсо Кореја, додавајќи дека 531.000 луѓе се загрозени од оваа катастрофа.

dobivaj vesti na viber

Циклонот Идаи најтешко го погоди пристаништето Беира, а ветровите достигнаа брзина од 170 километри на час, за потоа да премине во Зимбабве и Малави, уривајќи се пред себе и загрозувајќи милиони луѓе.

Би можело да ве интересира

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 25 загинати и десетмина исчезнати во тропски циклон што го погоди Виетнам

А1он

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Ана Ололовска

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он