МОТ и УНИЦЕФ: Милијарда и пол деца без семејна или детска помош

Од:

Неодамнешното заедничко истражување на Меѓународната организација на трудот (МОТ) и Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) покажа дека повеќе од 160 милиони деца се работно ангажирани во светот, што значи едно од десет деца на возраст од пет до 17 години.

dobivaj vesti na viber

Се проценува дека поради растот на сиромаштијата и социјалната загрозеност, тој број до крајот на годината би можел да се зголеми за уште 8,9 милиони.

„Социјалната заштита ја намалува сиромаштијата и ранливоста на семејството – клучни причини за детскиот труд“, се вели во соопштението на МОТ и УНИЦЕФ, додавајќи дека „премногу мал напредок е постигнат во обезбедувањето на сите деца да уживаат социјална заштита“.

Во светот, 73,6 отсто, или приближно 1,5 милијарди деца на возраст под 14 години, не добиваат семеен или детски паричен надоместок, така што МОТ и УНИЦЕФ велат дека големиот социјален јаз мора брзо да се елиминира.

„Владите можат да спроведуваат политики за подобрување на социјалната заштита, но ако креаторите на политиките не постапат решително, пандемијата COVID-19, актуелните воени конфликти, растечката сиромаштија и климатските промени само ќе ја зголемат распространетоста на детскиот труд“, се вели во студијата, пренесува Бета.

Со цел да се елиминира детскиот труд, МОТ и УНИЦЕФ дефинираа голем број препораки, вклучително и проширување на социјалната заштита на две милијарди работници во неформалната економија, изградба на интегрирани системи за социјална заштита и надградба на политичката посветеност за ставање крај на детскиот труд, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022

УНИЦЕФ предупредува на рекордно висок број на деца бегалци ширум светот

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Речиси 100 деца загинаа во април во Украина

А1он

УНИЦЕФ: Потребна е хуманитарна помош за над 12 милиони сириски деца

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Децата не можат да си дозволат дополнителен прекин во наставата

А1он

УНИЦЕФ: Секое второ дете во Украина го напуштило својот дом

Ана Ололовска