Москва за ситуацијата во Нагорно Карабах: Веднаш да прекине огнот

Од:

Руското Министерство за надворешни работи ги повика страните вклучени во конфликтот во Нагорно Карабах веднаш да престанат со огнот и да почнат преговори за стабилизирање на ситуацијата.

Министерството во соопштението посочи дека состојбата во регионот нагло се влошила.

Утрово се случи нова ескалација во регионот Нагорно Карабах.

Ерменија објави дека Азербејџан започнала офанзива во правец на Нагорно Карабах, додека Баку наведува дека тие преземаат само реципрочни мерки против дејствијата на Ерменија во таа област.

Министерството за одбрана на Ерменија објави дека ерменските сили собориле два азербејџански хеликоптера и три беспилотни летала во Нагорно Карабах.

Министерството за одбрана на Азербејџан претходно објави дека ерменските сили пукале по линијата на раздвојување и дека имало жртви меѓу цивили.

Би можело да ве интересира

САД ги прошируваат санкциите против рускиот гасовод Северен поток 2

Жарко Настоски

Русија е подготвена да го прифати американскиот предлог за продолжување на нуклеарниот договор

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Кражба на цевки за кислород од болница во Русија

Ана Ололовска

Баку: Ерменија гранатира две области долж Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Москва пред Нова година почнува со масовна вакцинација против Ковид-19

Жарко Настоски