Москва: Во Норвешка поцрвенеа од срам од зборовите на Столтенберг

Од:

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко ја коментираше изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој ги изедначи Адолф Хитлер, Јосиф Сталин и терористичката група Исламска држава.

– Во Норвешка, која Црвената армија ја ослободи од нацистичките освојувачи, вчера многу луѓе поцрвенеа од срам, истакна Грушко.

Тој додаде дека „ако одвраќањето не дејствува, треба да се борите – Хитлер не можел да биде запрен со мирни протести, Сталин не можел да биде притворен со зборови и ИД не може да биде победена со дијалог”.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан убиен американски војник за време на операција на НАТО

Путин и понуди руско оружје на Саудиска Арабија

Со задоцнување од три часа почна трилатералната средба за Сирија

Русија се противи на можната одмазда за нападите на Саудиска Арабија

Големи воени вежби во Русија

Русија распореди на Арктикот ПВО систем С-400

Ана Ололовска