Москва: Струјата од Запорожје ќе оди во Русија

Од:

Најголемата нуклеарна електрана во Европа, украинската Запорожје ќе ја снабдува со енергија Русија, но и Украина, ако официјален Киев плати за тоа.

dobivaj vesti na viber

Ова денеска го изјави рускиот заменик премиер Марат Хуснулин, пренесува руската новинска агенција РИА.

– Русија ќе ја финансира обновата на териториите во Украина над кои презеде контрола и ќе ги поправи патиштата што ги поврзуваат тие области со Русија, изјави тој.

Според Хуснулин, Русија ги „ослободила“ тие територии.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Ана Ололовска

Подољак: Русија ја смени воената тактика за да ја принуди Украина да се согласи на територијални отстапки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Ана Ололовска

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Ана Ололовска

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Ана Ололовска