Москва: САД и Британија му помогнаа на Киев во нападот на Севастопол

Од:

Неодамнешниот напад на Киев врз Севастопол е извршен во тесна координација со американски и британски експерти, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„На 22 септември Севастопол повторно беше нападнат и нема сомнеж дека нападот бил планиран порано со помош на западното разузнавање, сателитска опрема на НАТО и разузнавачки авиони и дека бил извршен во тесна координација со американските и британските специјални служби“, рече Захарова на редовниот брифинг со новинарите.

Киев минатиот петок изврши ракетен напад врз Севастопол.

Системите за противвоздушна одбрана соборија пет проектили. Историската зграда на штабот на Црноморската флота била оштетена во ракетниот напад, а еден војник исчезна, соопшти Министерството за одбрана. Делот од соборената ракета што падна во центарот на градот е отстранет со мерки на претпазливост и уништен на полигонот.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“