Москва: Русија, САД и Франција работат на смирување на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Од:

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Андреј Руденко, попладнево изјави дека Русија, заедно со САД и Франција, прави активни напори за намалување на тензиите и за деескалација на ситуацијата во регионот Нагорно-Карабах.

Русија, појасни Руденко, како копретседател на групата Минск на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), заедно со САД и Франција, прават напори за надминување на тензиите и воспоставување прекин на огнот во Нагорно-Карабах, јави Анса.

Во неделата во спорниот кавкаски регион Нагорно-Карабах, што формално му припаѓа на Азербејџан, но во кој живее мнозинско ерменско етничко населние, почнаа судири меѓу соседните држави Азербејџан и Ерменија.

Оттогаш двете земји меѓусебно се обвинуваат за почнување на жестоките воени дејствија, а досега има стотици загинати и повредени војници и цивили на двете страни.

Би можело да ве интересира

Сопругата на ерменскиот премиер тргнува на воена обука, и таа ќе оди на фронтот

Жарко Настоски

Пашинјан: Примирјето пропадна, направивме сè што беше до нас

Жарко Настоски

Алиев: Турција ни даде ловци Ф-16, ќе ги употребиме ако има агресија од страна

Жарко Настоски

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

Ерменија и Азербејџан се обвинуваат за непочитување на новото примирје

Ана Ололовска

Стејт департмент: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Ана Ололовска