Москва: Русија не може да коегзистира со сегашниот „режим“ во Киев

Од:

Русија не може да коегзистира со сегашниот „режим“ во Киев и ќе се спротивстави на моќта на воената алијанса на НАТО додека Москва не ги исполни своите цели, изјави денеска висок претставник на Министерството за надворешни работи, на 10-годишнината од украинската револуција која Москва ја нарекува спонзориран државен удар од странство.

„Сегашниот режим е апсолутно токсичен, во овој момент не гледаме никаква опција за соживот со овој режим“, изјави за новинарите во Москва високиот дипломат Родион Мирошник.

Тој тврди дека Украина извршила злосторства против цивилното население и ги прекршува човековите права, а НАТО и ја снабдил Украина со забрането оружје, судејќи дека интересот на Западот за Украина на крајот ќе се намали.

На Мирошник му беше доделена задача да собира докази за наводните украински воени злосторства врз цивили во руското Министерство за надворешни работи. Украина и Западот, сепак, ја обвинуваат Русија за воени злосторства во Украина, што Москва цврсто го отфрла.

Мирошник, исто така, вели дека Русија може да се спротивстави на НАТО се додека е неопходно да се поразат украинските сили во нејзината „специјална воена операција“ и да се завршат сите задачи доделени од претседателот.

„Западот на крајот ќе го изгуби интересот за Украина, а сегашната влада во Киев ќе падне“, рече Мирошник.

Кремљ денеска ја опиша украинската револуција во 2014 година како спонзориран државен удар што го дефинираше сегашниот прозападен став на Украина.

Говорејќи на 10-годишнината од почетокот на масовните протести во Киев кои кулминираа со соборувањето на претседателот Виктор Јанукович, портпаролот на Кремљ Димитриј Песков рече: „Фактот дека беше спонзориран од странство беше потврден, директно или индиректно, од претставници на странски земји. Тоа не е тајна“.

Претседателот Владимир Путин ја гледа војната како дел од многу поширока борба против САД. Една клика во Кремљ тврди дека целта на САД е да ја поделат Русија, да ги зграпчат нејзините природни ресурси, а потоа да се пресметаат со Кина.

Западот, од друга страна, го прогласи Путин за воен злосторник и диктатор кој води империјалистичка војна со цел да ја украде земјата. Ројтерс оценува дека тоа ја ослабе Русија, создаде посилно чувство за државност во Украина и даде ново значење на НАТО алијансата, на која Русија со своите постапки и даде нова мисија.

Би можело да ве интересира

НАТО: Мораме да ја поддржуваме Украина

Украина потврди дека сопругата на Кирил Буданов била отруена

Горан Наумовски

„Волстрит журнал“: Западот стравува од колапс на украинскиот фронт

Рјбаков: САД во Украина би можела да си помине исто како во Авганистан и Виетнам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Големо невреме на Крим, половина милион жители се без струја, има и повредени

Генералштаб на Украина: Руските трупи напаѓаат во неколку правци