Москва прогласи двајца чешки дипломати за перосна нон-грата

Од:

Двајца чешки дипломати ќе бидат прогласени за персона нон-грата, откако двајца руски дипломати беа протерани од Чешка на почетокот од месецов.

Како што јавија руските медиуми, повикувајќи се на изјава на чешкиот амбасадор, одлуката му била соопштена денеска во руското Министерство за надворешни работи.

Руската амбасада во Прага на 5 јуни доби нота од чешкото Министерство за надворешни работи, со која ја известува за протерување на двајца руски дипломати, кои чешкиот премиер Андреј Бабиш претходно ги прогласени за персона нон-грата.

Тој тврдеше дека вработен во руската Амбасада испратил лажни информации до чешката разузнавачка служба за планиран напад врз чешки политичари, со што, како што изјави Бабиш, придонел за „понатамошно нарушување на односите меѓу Чешка и Русија“.

Руското Министерство за надворешни работи објави дека Москва реципрочно ќе одговори на овој потег на Прага, но оти тоа ќе се земе предвид и при формулирањето на руската политика кон Чешка.

Би можело да ве интересира

Горбачов: Русија да спречи натамошен конфликт меѓу САД и Кина

Ана Ололовска

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

Ана Ололовска

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Русија дневно може да порасне и до 9.000 лица

Ана Ололовска

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Москва ги осуди тврдењата на Зеленски за поделба на светот

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска