Москва: Погодена е фабриката за поправка на тенкови во Харков

Од:

Руската армија денеска ја гранатираше фабрика за оклопни тенкови во Харков, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Во ракетниот напад во областа на градот Харков, гранатирани се производствените капацитети на Комбинатот за оклопни возила, каде што се врши поправка и реставрација на оклопни возила на Вооружените сили на Украина“, пренесува РИА Новости.

Од друга страна, регионалниот гувернер Олех Синехубов на каналот „Телеграм“ изјави дека Русија ја погодила зградата на „цивилното претпријатие“ во Харков со четири ракети С-300, пренесува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката