Москва: Подготовките на САД за поставување оружје во вселената е неодговорно

Официјална Москва оценува дека подготовките на Вашингтон да постави оружје во вселената се неодговорни, изјави денеска портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова.

– Чекорите на САД преземени во последно време, во однос на подготовки за распоредување оружје во вселената, вклучувајќи и формирање на вселенска група за ракетна одбрана, ја потврдуваат растечката потреба од меѓународни напори за спротивставување на таквите неодговорни планови, истакна Захарова.

– Се надеваме на брз почеток на преговори за ова прашање на конференцијата за разоружување, а во контекст на одржување меѓународна безбедност и стратешка стабилност, потенцира таа.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе учествува на конференцијата за разоружување во Женева на 20 март.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Иран ја извести Русија кога ќе биде ослободен екипажот на запленетиот танкер

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Рoскосмос: Хуманоиден робот ФЕДОР заминува во вселената

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Татјана Ташкова