Москва: Отфрлањето на руската резолуција во Советот на безбедност на ОН е цинизам на Западот

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова го оцени како цинизам на Западот неусвојувањето на руската резолуција за хуманитарната ситуација во Украина во Советот за безбедност на Обединетите нации.

– Советот за безбедност на ОН на 23 март гласаше за нацрт-руската резолуција за хуманитарната ситуација во Украина, каде мнозинство од членките на Советот беа воздржани и не дозволија усвојување на резолуцијата. Им благодариме на Кина, која гласаше за нашиот предлог, и на земјите кои беа ко-иницијатори, истакна Захарова.

Таа додаде дека исходот од гласањето уште еднаш покажал „циничен пристап кон судбината на Украинците“ и со тоа е остварена желбата да се искористи каков било изговор, дури и од хуманитарен карактер, како изговор за притисок врз Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

„Гардијан“: Протекоа тајни документи за руската сајбер група „Вулкан“

Горан Наумовски

Францускиот суд одлучи да не го екстрадира украинскиот милијардер во Украина

Новинар на Wall Street Journal притворен во Русија поради шпиунажа

Русија го предупредува НАТО: Се надеваме дека ја разбирате сериозноста на ситуацијата

Русија: Престанавме да ги инфомрираме САД за нашите нуклеарни активности

Еден од најозлогласените команданти на Путин пронајден мртов, се шират две приказни

Ана Ололовска