Москва не ги дава осудените нејзини државјани кои се виновни за соборувањето на малезискиот авион

Од:

Русија денеска ја отфрли како скандалозна одлуката на холандскиот суд да осуди двајца нејзини државјани на доживотен затвор за соборувањето на малезискиот авион.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека судот бил под невиден притисок од холандски политичари, обвинители и медиуми да донесе политички мотивиран исход, објави Ројтерс.

Судењето во Холандија ги има сите шанси да стане едно од најскандалозните во историјата на судските постапки, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Ана Ололовска

ISW: Путин се обиде да го намали значењето на нападите со дронови врз Москва

Ана Ололовска

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска