Москва: Можеме да обезбедиме безбеден премин за житото, но не сме одговорни за коридорите

Од:

Русија може да „обезбеди безбеден премин“ за украинските пратки со жито од пристаништата на Црното Море во земјата, но не е одговорна за воспоставување на коридори, изјави постојаниот претставник на Русија во Советот за безбедност на Обединетите нации Василиј Небензја.

– Ние не сме одговорни за воспоставување безбедни коридори. Рековме дека можеме да обезбедиме безбеден премин доколку се воспостават овие коридори. Воспоставете ги, порача Небензја.

Како што рече постојаниот претставник на Русија во Советот за безбедност на ОН, очигледно е дека е потребно или да се деминираат териториите, за кој тој вели дека се минирани од Украинците или да се осигура дека тие мини ќе бидат заобиколени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он

Залуден е отпорот, целата Луганска република ќе биде под руска контрола